Velkou popularitu si v současné době získávají metody, které mají náročný předmět matematika dětem přiblížit názornou a hravou metodou. Jejím zakladatelem je profesor Milan Hejný. Hejného matematika není jen o číslech. Je hrou, která je založena na moderních pedagogických a psychologických principech, nabízí užitečný nástroj, jenž respektuje individuální tempo rozvoje dítěte, s jeho pomocí dítě prožije zaslouženou radost z poznávání.
Do světa matematiky dnes zavítali i malí předškoláci. Úvodní četba příběhu Pracháč ukázala, že je docela důležité umět počítat. Děti se zahřály skládáním tangramů podle předlohy. Tangram je hlavolam na principu puzzle složený ze sedmi destiček geometrických tvarů, pomocí nich se pak skládají různé plošné obrazce.
Každý „pracháč“ má i mnoho domů. Krychlové stavby jsou jedním z prostředí matematiky Hejného. Toto prostředí navazuje na zkušenosti dětí s kostkami, zasahuje do aritmetiky a silně přispívá k rozvoji prostorové představivosti. Dnes děti stavěly podle pokynů, porovnávaly a počítaly podlaží ve svých domech. Klubík utekl tak rychle, že málem nestihly uklidit stavební kostky. Vždyť rodiče už nedočkavě čekají v sychravém podvečeru. Nevadí, příště budeme pokračovat.