Odpoledne nabité energií

 Již druhé čtvrteční odpoledne se naši malí Zvídálkové věnovali elektrické energii. Tentokrát navštívili odbornou učebnu fyziky, aby pod vedením pana učitele Aleše Kottka pronikli do tajů elektrické energie a jejího vzniku. Na vlastní oči viděli, jak elektrická energie dokáže zbarvit různé plyny, jak vzniká elektrický výboj a statická elektřina. Dokážete změnit směr toku vody z vodovodního kohoutku? Zvídálkové vědí, jak na to. Třete novodurovou tyč, která tak získá elektrický náboj.

Elektrická energie nám může nejen sloužit, ale i ublížit.
Poučené děti pokračovaly v experimentech s magnety – vytvořily si vlastní malou elektrárnu.
Na silný magnet postavily baterii, na niž umístily vodivý měděný drát. Většina elektrických motorků v hračkách (autíčkách, lodičkách i letadélkách) je založena na principu elektromagnetické síly vodiče protékaného proudem a na permanentním magnetu. Tak děti rozpohybovaly svůj vlastnoručně vyrobený elektromotor.
Závěrečnou hrou malí vědci prozkoumali školní třídu a zjistili, že se magnet  přichytí ke všem kovovým předmětům. S úsměvem na tváři a s oblíbenou písničkou se rozeběhli plni dojmů do mrazivého podvečera ke svým rodičům. Copak nás asi čeká příště?

Za Klub           Alena Nováková

          

Záložka pro permanentní odkaz.