Může se deváťák kamarádit s prvňákem? Ano, může.

Může se kamarádit deváťák s prvňákem? Ano, může. Asi by se v běžném životě nevyhledávali, aby spolu kamarádili, každý den chodili na hřiště, bavili se o společných zájmech, ale na naší škole  se  letos určitý druh kamarádství objevil.

Žáci z devátých tříd přišli s nápadem pomoct novým dětem v prvních třídách, a to v nejtěžších dnech školní docházky. Hned od prvního dne na ně čekali před školou, každý deváťák si našel „svého prvňáčka“ a toho zavedl do správné třídy. Dva týdny ti nejstarší čekali na své nejmladší spolužáky před školou, pomáhali jim v šatně, dovedli je do třídy, ve třídě jim sundali židli z lavice, pomohli nachystat aktovku a pak spěchali, aby stihli začátek své výuky. Bylo hezké pozorovat, jak se při setkání v jídelně zdravili a vzájemně na sebe mávali.

Prvňáčci po několika týdnech školy přišli svým kamarádům z devítky poděkovat, přinesli jim nějaké pamlsky a v tu chvíli nikdo z nich nevěděl, že se brzy potkají při další důležité události. Prvňáčci se prokousali první učebnicí plnou nových písmenek a po Písmenkáři na ně čekal Slabikář. Od koho jiného by měli malí žáci dostat učebnici než od těch nejstarších, nejzkušenějších, nejchytřejších…:-), zkrátka od kamarádů z devítky. Deváťáci popřáli svým malým spolužákům  hodně hezkého čtení stejně jako paní ředitelka Bavlnková, která se na předávání Slabikáře přišla podívat a kterou velmi potěšil kamarádský vztah těch nejmenších a největších.

Jsou okamžiky, kdy každý člověk ukáže tu nejhezčí stránku svého já. Přejeme všem, aby toho dobrého bylo povícero a toho druhého jen méně a méně.

PaedDr. Jana Klodnerová

Záložka pro permanentní odkaz.