Jak jsme zkoumali elektrickou energii

Poslední schůzka našich malých Zvídálků v tomto roce sice neměla vánoční atmosféru, ale světýlka přesto svítila, a to nejenom v dětských očích. Tématem schůzky byla totiž elektrická energie, její výroba a využití. Paní učitelky si připravily zajímavou prezentaci a děti se tak seznámily s tím, odkud se nám energie bere a jak my, lidé, ji využíváme. Vědí, že s energií musíme dobře hospodařit a být při manipulaci s elektrickými přístroji opatrní. Povídání neustále doplňovaly a některé otázky nebyly ani pro paní učitelky jednoduché zodpovědět. A co je to ta fosilní energie? No, to si jen jeden zvídavý Zvídálek přečetl dovětek na konci prezentace.
Samozřejmě nechyběly ani pokusy se statickou elektřinou a balonky. Chytněte jeden balonek a protřete si jím vlasy. Třením získají vlasy kladný náboj a balon záporný. Když se budete snažit balonek odtáhnout, vlasy se samy napřímí, protože následují opačně nabitý balonek. Už jste vyzkoušeli nafouknout balonek a přiložit ho ke zdi? Že spadne? Tak se zeptejte našich Zvídálků, ti dokážou úplná kouzla, balonek se jim na stěně udrží a umí zvedat papírky ze země.
Sestavit jednoduchý elektrický obvod s pomocí, ale malou se dětem dařilo. Takže světýlka nakonec svítila a motorky krásně bzučely. Prostě, věda není žádná těžká věda, je to prima zábava. Příště děti čekají nové objevy, tak brzy na shledanou.

        

Záložka pro permanentní odkaz.