Historie velikonočních vajíček

 Vajíčka máme neodmyslitelně spojená s Velikonocemi. Tato tradice má své kořeny již v pohanské minulosti. Zajímalo by vás, kde se vzaly další zvyky, spojené s velikonočními vajíčky?

Starověké kořeny velikonočních vajíček

Některé zdroje uvádějí, že už Peršané se před 5 000 lety obdarovávali vejci. Po nich to byli Galové, Keltové a Římané. Pro všechny tyto pohanské kultury bylo vejce znakem života, plodnosti a zrození. Tuto tradici přejalo i křesťanství – velikonoční vajíčko se stalo symbolem vzkříšení.

Velikonoce ˜– zdobení vajíček

První barvená vajíčka se objevila v 18. století v Evropě. Často bývala obarvena načerveno, aby tak připomínala prolitou Kristovu krev a zdobená obrázky a nápisy. V době renesance na královských dvorech byla slepičí vejce nahrazena zlatými. Ta byla zdobená drahými kameny, ornamenty a malbami slavných umělců. Svůj vrchol zažívají na ruském carském dvoře, kde mezi klenotníky vynikal Peter Carl Fabergé (1846-1920).

Darování vajec

Není přesně známo, odkud tato tradice pochází. Ví se jen to, že vznikla v raném středověku, kdy církev zakázala konzumaci vajec během půstu. Na jeho konci si lidé navzájem dávali vejce, aby se jich zbavili.

Klára Horáková,VIII.C

 

Záložka pro permanentní odkaz.