Exkurze VI. C v Rajhradě

Zatímco se připravovaly volební místnosti k prvnímu kolu volby nového pana prezidenta, vydala se třída VI. C na exkurzi do benediktinského kláštěra v Rajhradě.

Po příjezdu vlakem do Rajhradu se nás ujal náš spolužák a rajhradský rodák Massimo, který nás přivedl ke kláštěru dříve, než jsme plánovali. Času jsme využili k prohlídce úchvatného kostela sv. Petra a Pavla, jehož architektem byl mimo jiné samotný Jan Blažej Santini-Aichl.

Z ducha povznášející prohlídky chrámu jsme se přesunuli do prostor kláštera, kde na nás čekala sympatická paní průvodkyně ve zvláštním kostýmu, který nás měl naladit na program s názvem „I prababičky byly in“. Dozvěděli jsme se, jak vypadaly staré módní časopisy, co se nosilo před téměř sto lety, naučili jsme se rozeznat módu 20. a 30. let a nakonec nám bylo umožněno vyfotit se s dobovými módními doplňky a zahrát si tak na prvorepublikové hvězdy.

Po programu jsme se vydali do prochladlých prostor kláštera, kde má sídlo Památník písemnictví na Moravě. Nejvíce nás okouzlila knihovna s více jak 18 000 vzácnými knihami. Viděli jsme tajnou chodbu, osahali pergamen, potěžkali repliku rukopisu královny Elišky Rejčky, dále jsme měli možnost poslechnout si, jak zněla staroslověnština, a prohlédnout si ve stálé expozici starobylé knihy.

V Památníku jsme jistě nebyli naposledy a jistě se sem brzy vrátíme. Láká nás totiž program s názvem „Příběh knihy“.

   

Záložka pro permanentní odkaz.