Edwinova adopce – rozhovor s Martinou Horovou

Edwin1Dnes prezentovaly výstupní projekt Zuzka Rusnáková a Tereza Olšanská z IX. A. Jako hosta si pozvaly Martinu Horovou – absolvovala naši školu v roce 2004 ve třídě paní učitelky Heleny Auerové. Nyní je už studentkou Mendelovy univerzity v Brně. Pod touto informací si můžete přečíst rozhovor, o který ji požádaly Zuzka s Terezou. Možná vás bude zajímat, jak vznikl nápad dálkově adoptovat keňského chlapce Edwina. Čas běží a mnozí z nás už tuto záležitost mají za hodně vzdálenou. Připomeňme si ji!

Jak jste vše zorganizovaly a kdo Vám pomáhal?

Nejdřív jsem si zjistila informace na jejich webové stránce, jak vůbec adopce probíhá, kolik stojí atd. Potom jsem o tomto nápadu řekla nějakým kamarádům a paní učitelce Keršnerové. Domluvila jsem se s ní, že na příští schůzce rádců o tom všem řeknu představitelům jednotlivých tříd 2. stupně. Navrhla jsem jim tedy, že bychom si jako škola, 2. stupeň mohli adoptovat nějaké dítě na dálku a zajistit mu vzdělání.

Odkud adoptované dítě mělo pocházet a kolik mohli ostatní přispět?

Toto dítě by bylo pravděpodobně z Keni a myslím, že průměrný příspěvek od každého žáka vycházel na 20 Kč. Samozřejmě to bylo všechno dobrovolné, takže se nikoho nenutilo, aby přispěl. To byla ale i výhoda, protože člověk většinou když dělá věci ze své vůle a dobročinosti, tak poté přispěje více. Rádcové, předsedové tříd dostali tedy úkol, aby o tomto nápadu informovali spolužáky ze své třídy a udělali průzkum, kolik žáků by bylo ochotno přispět.

Jak jste nakonec Edwina vybraly?

Nevím, jestli jste se dívali na webové stránky adopce na dálku, ale je tam těch dětí strašně moc a je hrozně těžké vybrat jen jedno. S kamarádkami jsme se tedy rozhodly, že vybereme tři, které jsou věkově tak podobně nám. Potom jsme o každém z těch třech dětí vytiskly A4 informací i s fotografií, dalo se to na nástěnku v prvním patře u sborovny a „vítěze“ zvolili všichni žáci. Myslím, že hlasování probíhalo ve třídách, kdy rádce spočítal ve své třídě, které dítě dostalo kolik hlasů a pak se to sečetlo a slavnostně vyhlásilo. Následovala sbírka peněz a ten rok se vybral dvojnásobná částka než byla potřeba. Takže to byl úspěch.

Zuzka a Tereza

Záložka pro permanentní odkaz.